Obec Jívka (německy Jibka nebo Jübka) se nachází v okrese Trutnov, kraj Královéhradecký. Žije zde 576[1] obyvatel. Obcí, respektive Vernéřovicemi, prochází silnice II/301 a Janovicemi a Hodkovicemi zase železniční trať 047 z Teplic nad Metují do Trutnova.

Části obce

Jívka se skládá z několika původně samostatných vesnic a velkou zvláštností je, že správní středisko obce není v Jívce, ale v Horních Vernéřovicích, které leží na hlavní silnici a bydlí zde více obyvatel než v malé vesničce Jívce. Fakticky to ovšem způsobuje nemalé problémy v orientaci a hlavně v mapách, neboť za Jívku jsou často pokládány Vernéřovice a o malé vísce, kam vede jen úzká silnička, skoro nikdo neví. Tento stav vznikl po sloučení obcí, kdy se zdál název Vernéřovice nevhodný zřejmě jen kvůli dolům, které doposud patřily pod Jívku.

Součástí rozsáhlého území obce Jívka jsou bývalé vsi Dolní Vernéřovice, Hodkovice (k. ú. Hodkovice u Trutnova), Horní Vernéřovice, (k. ú. Janovice u Trutnova), Jívka a (k. ú. Studnice u Jívky). Jde však pouze o katastrální území obce, nikoli o její evidenční části.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1356[2].

Pamětihodnosti

 • v Horních Vernéřovicích z roku 1710.[3]
 • Kaple svaté Anny v Janovicích u Teplic nad Metují z roku 1852, později zasvěcena sv. Antonínu Paduánskému.[4]
 • Sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého na kraji vesnice, nad pramenem
 • Důl Bohumír - podzemní expozice dolování mědi z let 1853-1959[5]
 • Sousoší Tří svatých králů ve Studnici[6]

Odkazy

Reference

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]
 2. http://www.jivka.cz
 3. CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Horní Verneřovice (Ober Wernersdorf) : Kostel sv. Maří Magdaleny, s. 203-208. 
 4. CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Janovice u Teplice n. M. (Johnsdorf), s. 211-212. 
 5. DUFKOVÁ, Květa. Měděný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku. Na Cestu. Roč. 1, čís. 10, s. 6-7. 
 6. CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Studnice (Dreiborn), s. 294. 

Externí odkazy