Litice nad Orlicí (německy Littitz an der Adler[2]) jsou malá víska a výletní místo v v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Nachází se v hlubokém údolí Divoké Orlice poblíž vrchu Chlum asi 8 km západně od Žamberka. Víska je částí obce Záchlumí. V zalesněném kopci nad vsí se nachází zachovalá zřícenina stejnojmenného hradu Litice, založeného ve 13. století při kolonizaci tohoto kraje Drslavici, kteří jej pojmenovali podle svého rodinného hradu u Plzně. Litice leží na železniční trati č. 021 (Hradec Králové) – Týniště nad OrlicíLetohrad.

Historie

Historie vsi je svázána se vznikem a historií hradu Litice.

Současnost

Těžba stavebního kamene – (růžové) žuly a výroba stavebních hmot.

Pamětihodnosti

Kaplička

Původně stávala v Liticích dřevěná kaple, kterou roku 1830 postavil obyvatel Štefek z čp. 29. Zděná kaplička, známá v dnešní podobě, byla postavena roku 1897, na náklady majitele panství, barona Oskara Parishe a jeho manželky Adély, rozené Wiederspergové. Ve štítě kapličky je proto erb rodiny Parish (tři jednorožci) a rodiny Wiedersperg (vlk). Kaplička byla zasvěcena Kristu a vysvěcena roku 1902.

V roce 1994 byla kaplička rekonstruována na náklady obce Záchlumí a 12. října 2002 znovu vysvěcena Mons. ThLic. Dominikem Dukou OP.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. http://www.vojtahruby.eu/slovnik-list.php?pism=L

Externí odkazy